top of page

Sztuka Krzyżowa Kurs Online Szermierka Polską Szablą
Vol. II 

W drugiej części kursu opanujesz złożone techniki użycia broni. Nauczysz się skomplikowanych kombinacji cięć, doskonaląc pracę nóg i równowagę. Różnorodny zestaw ćwiczeń pozwoli ci szybko i efektywnie rozwijać płynność ruchu i umiejętność swobodnego manewrowania bronią.

Atrakcyjne animacje ułatwiające naukę.

Metodologia szkolenia stworzona na bazie materiałów źródłowych.

Polska wersja językowa z angielskimi napisami.

Ponad 3h materiału szkoleniowego.

Pierwszy na świecie kurs walki polską szablą online.

Obraz zapisany z 3 kamer jednocześnie.

Ćwiczenia zarejestrowane w tempie rzeczywistym i slowmotion.

Odnośniki do poszczególnych ćwiczeń na osi czasu.

Co wyróżnia nasz kurs?

Czego nauczysz się w drugiej części kursu?

Kurs omawia następujące zagadnienia:

Sposoby łączenia krótkich i długich cięć w kombinacje mieszane.

Ćwiczenia doskonalące pracę nóg i wyczucie równowagi.

Rozwój koordynacji ruchu oraz umiejętności swobodnego poruszania się z bronią

Kombinacje podwójnych i potrójnych cięć w ruchu.

Czym jest Sztuka Krzyżowa?

SZTUKA KRZYŻOWA – Tradycja władania szablą na terenach Rzeczypospolitej Obojga Narodów (dzisiejszej Polski, Białorusi, Litwy i Ukrainy), niematerialne dziedzictwo staropolskiej sztuki wojennej sięgające drugiej połowy XVI wieku.

Nazwa „Sztuka Krzyżowa” pochodzi od „Cięcia Krzyżowego” - charakterystycznej dla Polaków techniki szermierczej polegającej na wykonaniu dwóch krzyżujących się cięć. Pierwsze cięcie, by zwieść lub odbić broń przeciwnika drugie, by zranić, lub zabić. 

Korzystaj na wszystkich urządzeniach mobilnych

Nasz kurs jest dostępny na wszystkich urządzeniach mobilnych. Bez względu na to, czy korzystasz z telefonu, tabletu czy laptopa, możesz łatwo uzyskać dostęp do wszystkich lekcji i materiałów kursu.

 

Ciesz się wygodą nauki gdziekolwiek jesteś i kiedykolwiek chcesz, z pełną mobilnością i elastycznością. Nasz kurs został zoptymalizowany, aby zapewnić płynność i dostępność na różnych systemach operacyjnych i rozmiarach ekranów, co gwarantuje komfortową i efektywną naukę szermierki szablą.

Nasze kursy są idealne dla:

Praktykujący Historyczne Europejskie Sztuki Walki

Pasjonaci dawnych form walki (HEMA), którzy chcą zgłębić techniki i historię polskiej szabli, poszerzając swoje umiejętności.

Zawodnicy
sztuk walki

Osoby trenujące różne dyscypliny sztuk walki, zainteresowane włączeniem elementów szermierki szablą do swojego repertuaru, jako formy cross-treningu i rozwoju umiejętności użycia broni.

Żołnierze i Miłośnicy Wojskowości

Osoby związane z wojskiem lub militariami, dla których szabla to symbol militarnych tradycji i wyjątkowa umiejętności walki w bliskim kontakcie.

Prawnicy
i menedżerowie

Członkowie kadry kierowniczej, którzy szukają wyjątkowej formy wysiłku i odreagowania stresu, a także sposobu na zwiększenie swojej odporności psychicznej i siły perswazji.

Nauczyciele oraz studenci i uczniowie

Nauczyciele i uczniowie fascynujący się historią i bronią białą, szukający praktycznego zrozumienia nauki i poczucia dumy z własnej tożsamości.

Przegląd przebiegu kursu

 • Techniki wykonywania płynnych kombinacji dwóch następujących po sobie silnych cięć.  Opanuj prawidłowy ruch ciała i broni.

 • Zintegruj silne cięcia podwójne z krokami. Rozwiń koordynację i płynność wykonywania kombinacji cięć podczas ruchu.

 • Opanuj balans i rozwiń wyczucie równowagi. Utrzymaj stabilną pozycję bez względu na rodzaj kroku i siłę wykonywanych cięć.

 • Poznaj i opanuj kolejne kombinacji silnych cięć podwójnych podczas ruchu.

 • Zwiększ swoje możliwości w walce doskonaląc trudniejsze i bardziej zaawansowane kombinacje silnych cięć potrójnych.

 • Połącz kombinacje silnych cięć potrójnych z krokami i atakuj skryty za barierą własnych cięć.

 • Zdobądź umiejętności wykonania szybkich i precyzyjnych podwójnych kombinacji cięć.

 • Połącz ruch broni z krokami i zasyp przeciwnika gradem szybkich podwójnych cięć.

 • Opanuj umiejętność łączenia silnych i szybkich cięć.

 • Rozwijaj umiejętność łączenia silnych i szybkich cięć.

 • Naucz się zaawansowanych technik łączenia silnych i szybkich cięć z krokami. Rozwijaj wszechstronność i nieprzewidywalność w walce.

Poznaj swojego nauczyciela

JANUSZ SIENIAWSKI 


Współczesny ojciec badań nad „Sztuką Krzyżową” znawca staropolskiej szermierki szablą. Szermierz, jeździec i trener - od lat związany z sekcjami szermierczymi Klubu Legia i Integracyjnego Klubu Sportowego AZS - AWF. Wychowanek wybitnych polskich olimpijczyków, szermierzy i kawalerzystów (prof. Zabłocki ,  mjr. Przeździecki,  mjr. Olędzki). Na polu naukowym dokonał przełomu w badaniach nad historią i zastosowaniem polskiej szabli XVI i XVII wieku.

Jest choreografem i trenerem, któremu reżyser Jerzy Hoffman powierzył przygotowanie aktorów i opracowanie scen fechtunkowych w polskich superprodukcjach „Ogniem i mieczem” i „ Bitwa Warszawska 1920".  W 2019 roku zadebiutował, jako scenarzysta i producent filmu „Zrodzeni do szabli”. Film zdobył międzynarodowe uznanie a jego dystrybucja objęła ponad 30 krajów Europy i Azji. 

Prezes Stowarzyszenia Polska Sztuka Krzyżowa, odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za wkład wniesiony w obszarze propagowania historii i zachowania dziedzictwa narodowego. Występował przed przedstawicielami europejskich rodzin królewskich, NATO i korpusu dyplomatycznego.

O czym warto wiedzieć

 • Cierpliwość pokora i praca są esencją efektywnego treningu.  Skup się na poprawnym ułożeniu ciała i zwróć uwagę, aby wiernie odwzorowywać każdy ruch instruktora. Rozpocznij od podstawowych kroków pozycji i działań bez wykorzystania broni i dodaj ją, gdy poczujesz się pewniej. Doskonale opanuj podstawy zanim przejdziesz do bardziej zaawansowanych technik – To solidne i wypracowane podstawy mogą uczynić Cię mistrzem.

 • Najistotniejsze podczas treningu szermierki szablą  jest bezpieczeństwo. Zawsze używaj sprawdzonego sprzętu ochronnego, dokładnie obserwuj instruktora i przestrzegaj jego uwag. Upewnij się, że przestrzeń treningowa jest bezpieczna i odpowiednio przygotowana. Pamiętaj, że ostrożność oraz stopniowe zwiększanie szybkości i siły są niezbędne do uniknięcia kontuzji i opanowania prawidłowej techniki.

Wznieś swoje umiejętności na wyższy poziom

Sprawdź nasze kursy o różnych stopniach zaawansowania.

bottom of page